We never sell your data to third parties
Lovejoy catalog number 69790400075 is a C 2 series hub for heavy-duty jaw couplings. This hub features a 1-5/8" bore with a 3/8 x 3/16" keyway for secure shaft mounting. It is designed to pair with a matching hub and a set of six load-cushion elastomer blocks (C Type) to form a complete coupling assembly, offering high torque and shock-load capacity for demanding industrial applications.
MODEL 69790400075
$247.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore
1-5/8 in
Coupling Size
2
Finish
Metallic
Hub Diameter
3-1/4 in
Hub Length
2.06 in
Keyway Size
3/8 in W x 3/16 in D
Length Through Bore
4.63 in
Material
AISI 1045 Steel
Maximum Speed
4200 rpm Unbalanced/12600 rpm Balanced
Type
Type C Standard Universal
Standard C Type
- Basis for all types of Lovejoy / Sier-Bath Continuous Sleeve Couplings
- Low profile compact design is easy to implement
- Single (flex-rigid) or double (flex-flex) engagement
Specifications
| Description | C 2 HUB 1-5/8 3/8X3/16KW |
|---|---|
| Type | Gear Coupling Hubs |
| Hub Material | AISI 1045 |
| Style | Bored |
| Color | Metallic |
| Coupling Type | Gear |
| Weight | 4.40 lb |
Dimensional Data
| Bore Size | 1 5/8 in |
|---|---|
| Size | 2 |
| Keyway Size (W x D) | 3/8 x 3/16 in |
| Length thru Bore | 4.630 in117.60 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 2.130 in54.10 mm |
| Dimension HD | 3.250 in82.55 mm |
| Dimension HL | 2.060 in52.32 mm |
| Dimension L1 | 4.060 in103.12 mm |
| Dimension L2 | 1.500 in38.10 mm |
| Dimension L3 | 0.130 in3.30 mm |
| Dimension TW | 0.440 in11.18 mm |
| Cubic inches | 21.75875 in³ |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/