We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy 68514413855 UFH50R Uniflex Spring Coupling is a rigid hub (R) variant from the UFH series, designed for applications requiring torsional flexibility and vibration damping. This complete coupling assembly features a 1/2" bore with a 1/8 x 1/16" keyway for secure shaft mounting. The Uniflex design utilizes a helical spring element to accommodate angular and parallel misalignment while absorbing shock loads, making it suitable for pumps, compressors, and conveyors.
MODEL 68514413855
$356.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore
1/2 in
Finish
Metallic
Hub Size
1.04 in Dia
Hub Type
Regular
Length Through Bore
0.64 in
Material
Steel
Maximum Speed
30000 rpm
OD
2 in
Overall Length
2.03 in
Series
Uniflex
Shaft Connection
1.04 in Dia
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Torque Rating
82 in-lb
Type
Type UFH Flange to Shaft
UFH Type - Flange-to-Shaft
A flange-to-shaft configuration, this couples flange mounted equipment to a shaft with all the benefits of Uniflex versatility. The stock flange plate is the same as used on the UF Type. The one-piece UFH Type coupling is similar to the U Type, except that one hub is replaced by a flange plate. Stock flange sizes are shown in the Dimensional Data table below but other sizes can be made to order. As with the other Uniflex styles, this coupling compensates for high degrees of angular and parallel misalignment with very little backlash or windup and is reliable in harsh or severe environments. Regular and short versions are available for each size to accommodate different overall length requirements. For increased versatility, the hub can be modified with a tapered, spline, hex or square bore. The standard hub is furnished with either a pre-drilled pin hole or with a keyway and set screw. Specify when ordering.
Note: The UFH Type coupling does not come with assembly hardware. Assembly hardware must be purchased separately.
Specifications
| Description | UFH50R CPLG 1/2 1/8X1/16KW |
|---|---|
| Hub Style | Regular |
| Type | Flange-to-Shaft |
| Material | Steel |
| Color | Gray/Metallic |
| Bore Type | Finished Bore |
| # of Mounting Screws Required | 3 |
Dimensional Data
| Bore Size | 1/2 in |
|---|---|
| Hub Size | UFH50R |
| Set Screw Thread Size (Dimension T) | 1/4-20 |
| Keyway Size (W x D) | 1/8 x 1/16 in |
| Dimension HD | 1.040 in26.42 mm |
| Overall Length | 2.030 in51.56 mm |
| Pin Location (Dimension SL) | 0.310 in |
| Length thru Bore | 0.640 in16.26 mm |
| Min. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.313 in7.95 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.500 in13.00 mm |
| Dimension BC | 1.500 in38.10 mm |
| Dimension D | 1.880 in47.75 mm |
| Flange Diameter (Dimension FD) | 2.000 in50.80 mm |
| Dimension FL | 0.250 in6.35 mm |
| Mounting Screw Thread Size | 1/4-20 |
| Cubic inches | 8.12000 in³ |
Performance Data
| Operating Temperature Range | -40 to 250 ºF |
|---|---|
| Max. Torque | 82 in·lb |
| Max. Speed | 30000.00 rpm |
| Max. Recommended End Play | 0.035 in0.89 mm |
| Max. Parallel Offset | 0.021 in0.53 mm |
| Wind-Up Angle at Nominal Torque | 1.82 º |
| Wind-Up Angle at Max. Torque | 4.5 º |
| Rated HP at 100 rpm | 0.13 hp |
| # of Set Screws Required | 1 |
Coupling Design
The Uniflex Coupling is an all steel, single piece coupling that solves a variety of application concerns including: high misalignment, space limitations, high temperature, and exceptionally low backlash/windup. The unique flexing center of the Uniflex consists of three opposingly wound square wire springs for forward or reverse operation. Two steel hubs are then brazed to the steel spring pack to create a durable one-piece flexible coupling.
Notes
- Total backlash is approximately 1/3 of windup at maximum torque – consult Lovejoy Engineering for more information.
- OAL & Dimension FL Tolerance +. 12 inch.
- Mounting screws not supplied.
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL560MIF9W |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/