We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy catalog number 68514462015 is a CJ 28A hub for a Curved Jaw (CJ) coupling. This sintered iron hub features a 7/8" bore with a 3/16" keyway. It is designed to pair with a matching hub and a urethane spider (typically 92A Shore yellow) to form a complete CJ28 coupling assembly, offering high torque capacity and misalignment accommodation for industrial drives. The CJ series provides a fail-safe design and requires no lubrication.
MODEL 68514462015
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$50.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 7 days
Returnable:No
Bore
7/8 in
Coupling Size
28
Finish
Metallic
Hub Diameter
1.89 in
Keyway Size
3/16 in W x 3/32 in D
Length Through Bore
1.38 in
Material
Powdered Metal
Maximum Speed
8500 rpm
OD
2.560 in
Screw Size
5/16-18
Series
CJ Series
Type
Style A
Specifications
| Description | CJ 28A HUB PM 7/8 3/16KW |
|---|---|
| Hub Style | A |
| Type | Curved Jaw Coupling Hubs |
| Hub Material | Powder Metal |
| Style | Bored |
| Color | Metallic |
| Coupling Type | Jaw |
Dimensional Data
| Bore Size | 7/8 in |
|---|---|
| Coupling Size | 28 |
| Set Screw Style Coupling Size (Dimension T) | 5/16-18 |
| Set Screw Style Coupling Location Size (Dimension SL) | 0.590 in14.99 mm |
| Keyway Size (W x D) | 3/16 x 3/32 in |
| Length thru Bore (Dimensions LTB1/LTB2) | 1.380 in35.05 mm |
| Outside Diameter | 2.560 in65.02 mm |
| Overall Coupling Length | 3.540 in89.92 mm |
| Spider Outside Diameter | 2.560 in65.00 mm |
| Spider Thickness (Dimension W) | 0.590 in15.00 mm |
| Min. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.470 in12.00 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 1.100 in28 mm |
| Dimension G | 0.790 in20.07 mm |
| Dimension HD | 1.890 in48.01 mm |
| Dimension U | 1.100 in27.94 mm |
| Distance between Spider and Hub Face (Dimension CL) | 0.100 in2.54 mm |
| Cubic inches | 4.92950 in³ |
Performance Data
| Normal Temperature Range (with 80 Shore A, 92 Shore A, and 95/98 Shore A spiders) | -40 to 212 ºF |
|---|---|
| Max. Temperature Range (with 80 Shore A, 92 Shore A, and 95/98 Shore A spiders) | -50 to 248 ºF |
| Nominal Torque (with 92 Shore A spider) | 840.00 in·lb |
| Max Torque (with 92 Shore A spider) | 1680.00 in·lb |
| Max. Speed | 8500.00 rpm |
| Angular Displacement | 0.050 in |
| Max. Angular Displacement (∆ Ka), n=1500 [1/min] | 0.90 º |
| Max. Axial Displacement (∆ Ka) | 0.0600 in |
| Max. Radial Displacement (∆ Kr) | 0.0100 in |
| Brand | MagPowr |
| Model | HC4-58 |
| Brand | Champion |
| Model | 321M-4.5X.75 |
| Brand | Coilhose |
| Model | N18Y-N18N-25B |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/