Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy catalog number 685144620484 is a CJ42/55B curved jaw coupling hub, part of the CJ Series. This hub is constructed from cast iron for durability and features an RSB (ready-to-install) bore configuration. It is designed to pair with a CJ42/55 size urethane spider, offering high torque capacity and misalignment accommodation for demanding industrial power transmission applications such as pumps, compressors, and conveyors.
MODEL 0685144620484
$114.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
OD
3.74 in
The Curved Jaw coupling consists of two standard hubs and one spider. RSB maybe supplied as a solid hub or rough stock bore.
Specifications
| Description | CJ 42/55B HUB CI RSB |
|---|---|
| Type | Curved Jaw Couplings |
| Hub Material | Cast Iron |
| Hub Style | B |
| Style | Unbored |
| Color | Gray |
| Bore Type | Rough Stock Bore |
| Coupling Type | Jaw |
Dimensional Data
| Coupling Size | 42/55 |
|---|---|
| Set Screw Style Coupling Size (Dimension T) | 5/16-18 |
| Set Screw Style Coupling Location Size (Dimension SL) | 0.790 in20.07 mm |
| Length thru Bore (Dimensions LTB1/LTB2) | 1.97 in50.04 mm |
| Outside Diameter | 3.74 in95 mm |
| Overall Coupling Length | 2.870 in72.90 mm |
| Spider Inside Diameter | 1.810 in46.00 mm |
| Spider Outside Diameter | 3.740 in95.00 mm |
| Spider Thickness (Dimension W) | 0.790 in20.00 mm |
| Min. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 1.020 in26.00 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 2.130 in55.00 mm |
| Dimension G | 1.020 in25.91 mm |
| Dimension HD | 3.74 in95 mm |
| Distance between Spider and Hub Face (Dimension CL) | 0.120 in3.05 mm |
| Cubic inches | 40.14441 in³ |
Performance Data
| Normal Temperature Range (with 80 Shore A, 92 Shore A, and 95/98 Shore A spiders) | -40 to 212 ºF |
|---|---|
| Max. Temperature Range (with 80 Shore A, 92 Shore A, and 95/98 Shore A spiders) | -50 to 248 ºF |
| Nominal Torque (with 92 Shore A spider) | 2345.00 in·lb265.00 N·m |
| Max Torque (with 92 Shore A spider) | 4690.00 in·lb530.00 N·m |
| Max. Speed | 6000 rpm |
| Angular Displacement | 0.070 in |
| Max. Angular Displacement (∆ Ka), n=1500 [1/min] | 1 º |
| Max. Axial Displacement (∆ Ka) | 0.0790 in |
| Max. Radial Displacement (∆ Kr) | 0.0120 in |
$38.11
Each
Free shipping
$63.57
Each
Free shipping
Koyo 22308RHRK W33C3 spherical roller bearing with 40 mm tapered bore (1:12), 90 mm OD, and 33 mm width. Features a sealed design, annular lube groove with three lubrication holes (W33), and C3 clearance. Suitable for heavy-duty industrial applications such as gearboxes and conveyor systems.
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 22308RHRK W33C3 |
$162.50
Each
Free Shipping orders over $100
MagPowr HEB2504LF000 HEB-250 Pneumatic Brake
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504LF000 |
Click for 10% off
$1,436.61
Each
Free Shipping orders over $100
$54.19
Each
Free shipping
$173.58
Each
Free Shipping orders over $100
$234.87
Each
Free Shipping orders over $100
$1,594.63
Each
Free Shipping orders over $100
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/