We never sell your data to third parties
Climax Metal G2SC-250-B is a two-piece split clamping shaft collar with a 2-1/2" bore, made of steel with a black oxide finish. The split design allows mid-shaft installation without removing components, and the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. Suitable for axial positioning and light-to-medium duty applications.
MODEL G2SC-250-B
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$37.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Construction
2-Piece
Finish
Black Oxide
Inside Diameter
2-1/2 in
Material
Steel
OD
3-3/4 in
Screw Size
3/8-24 UN-3A x 1 in
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
G2SC
Type
Industry Standard
Width
7/8 in
Climax Metal Products Climax G2SC-250-B
UPC: 044861631089 | UNSPSC: 31162811 | GTIN:
Bearings > Shaft Collars, Adapters & Extenders > Clamping Collars
Climax Clamping Collar, Industry Standard, Series: G2SC, 2-Piece Construction, 2-1/2 in ID, 3-3/4 in OD, 7/8 in Width, Hex Socket Cap Screw Screw Style, 3/8-24 UN-3A x 1 in Screw, Steel, Black Oxide
Features:
- Design fully engages the shaft without marring
- Easily installed where major disassembly would otherwise be required
- Greater axial holding power than setscrew or 1-piece clamping collars
- Effective on hard and soft shafts
- Without recessed screw
- Steel hex socket cap screw
Specs:
| Screw Style | Hex Socket Cap Screw |
|---|---|
| Construction | 2-Piece |
| Screw Size | 3/8-24 UN-3A x 1 in |
| Inside Diameter | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 3-3/4 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Width | 7/8 in |
| Type | Industry Standard |
| Series | G2SC |
Certifications/Standards:
ASTM A108 | ASTM A574 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more