GM2C-25-SS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal GM2C-25-SS is a 25 mm bore two-piece clamping shaft collar made of stainless steel. The split design allows mid-shaft installation without removing components, and the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. Suitable for light-duty axial positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL GM2C-25-SS
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
2-Piece Split
Finish
Plain
Inside Diameter
25 mm
Material
Stainless Steel
OD
45 mm
Screw Size
M6x16
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
GM2C
Width
15 mm
Climax Metal Products Climax GM2C-25-SS
UPC: 044861054086 | UNSPSC: 31162811 | GTIN:
Bearings > Shaft Collars, Adapters & Extenders > Clamping Collars
Climax Clamping Collar, Series: GM2C, 2-Piece Split Construction, 25 mm ID, 45 mm OD, 15 mm Width, Hex Socket Cap Screw Screw Style, M6x16 Screw, Stainless Steel, Plain
Features:
  • Design fully engages the shaft without marring
  • Easily installed where major disassembly would otherwise be required
  • Greater axial holding power than setscrew or 1-piece clamping collars
  • Effective on hard and soft shafts
  • Without recessed screw
  • Stainless steel hex socket cap screw
Specs:
  • Screw Style: Hex Socket Cap Screw
  • Construction: 2-Piece Split
  • Screw Size: M6x16
  • Inside Diameter: 25 mm
  • Outside Diameter: 45 mm
  • Material: Stainless Steel
  • Finish: Plain
  • Width: 15 mm