Martin 10SC78-13 Quadra-Flex coupling spacer element, cast iron construction, 7.500" outside diameter, 16.5 lbs. Compatible with Quadra-Flex size 10 flanged hubs for flexible shaft connections.
MODEL 10SC78-13
Contact supplier for technical support on: 323-728-8117
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Cast Iron
Outside Dia
7.500"
| Material | Cast Iron | Length Thru Bore | 3.750 in. |
|---|---|---|---|
| Coupling Size | 10 | Finished Bore Size | 3.377 in. |
| Outside Diameter | 7.500 in. | Min Bore Size | 3.377 in. |
| Storage Dimension Length | 7.630 in. | 16.50 lbs. | |
|---|---|---|---|
| Storage Dimension Width | 7.630 in. | Individually Packaged | Boxed |
| Storage Dimension Height | 3.880 in. |
SKU: 250148
Martin flex sleeve
Read moreSKU: 262463
70 tooth #41 chain sprocket
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 80 X 100 X 10 MM |