We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal LC-037 light-duty one-piece set screw shaft collar with 3/8" bore. Made of steel with zinc-plated finish. Outer diameter 5/8", width 5/16". Features a 10-32 x 1/8 set screw for axial positioning on shafts. Suitable for light-duty shaft positioning and component retention.
MODEL LC-037
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$1.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
5/8"
Screw Size
10-32 x 1/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
LC Series
Type
Lightweight
Width
5/16"
Zinc Plated Steel Lightweight Set Screw Collar. Cost efficient for limited spaces.
Specifications
| Bore Size | 3/8 in |
|---|---|
| OD | 5/8 in |
| Width | 5/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 10-32 x 1/8 |
| Approximate Weight | 0. 25 oz |
| UPC Code | 044861389850 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more