We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-006-DT is a one-piece set screw shaft collar with a 1/16" bore, made of unplated steel. It features a 1/4" OD and 3/16" width, with a 2-56 x 1/8 set screw for axial positioning on small shafts. Suitable for light-duty shaft positioning applications.
MODEL C-006-DT
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$2.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Steel
OD
1/4"
Screw Size
2-56 x 1/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
3/16"
Unplated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1/16 in |
|---|---|
| OD | 1/4 in |
| Width | 3/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 2-56 x 1/8 |
| Approximate Weight | 0. 30 oz |
| UPC Code | 044861992227 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | MDF-SB1153H-QJ84B-S |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KG-75 XPO |
| Brand | Coilhose |
| Model | PU316-20W1-G |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 74 X 100 X 13 MM |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0179.712X100 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more