We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-14 is a metric one-piece set screw shaft collar with a 14 mm bore, made of steel with a black oxide finish. It has an outside diameter of 1" and a width of 12 mm. The set screw (M6 x 6) provides point-load axial positioning for light-duty applications. Suitable for shaft positioning and axial stops in metric systems.
MODEL MC-14
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$5.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
14 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1"
Screw Size
M 6 x 6
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
12 mm
Black Oxide Plated Steel Metric Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 14 mm |
|---|---|
| OD | 1 in |
| Width | 12. 000 mm |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Steel: M6 x 6 |
| UPC Code | 044861600146 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | CPS-C156C-PA9-02MB |
| Brand | Bestorq |
| Model | B141 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KD-90 XPO |
| Brand | JW Winco |
| Model | 817.2-6-9-M12X1.5-B-NI |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more