We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-012-A is a one-piece set screw shaft collar with a 1/8" bore, made of plain aluminum. It has a 3/8" OD and 1/4" width, with a 6-32 x 1/8 set screw for light-duty axial positioning on small shafts.
MODEL C-012-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$3.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
3/8"
Screw Size
6-32 x 1/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
1/4"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1/8 in |
|---|---|
| OD | 3/8 in |
| Width | 1/4 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 6-32 x 1/8 |
| Approximate Weight | 0. 04 oz |
| UPC Code | 044861005019 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Coilhose |
| Model | PE2510-250G |
| Brand | JW Winco |
| Model | 817-10-12-M16X1.5-BK-NI |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more