We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-056-A one-piece set screw shaft collar with 9/16" bore, plain aluminum construction. Features a single 1/4-20 x 1/4 set screw for axial positioning on shafts. Outside diameter 1", width 7/16". Suitable for light-duty shaft positioning applications where corrosion resistance and weight savings are needed.
MODEL C-056-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$5.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
9/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
1"
Screw Size
1/4-20 x 1/4
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/16"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 9/16 in |
|---|---|
| OD | 1 in |
| Width | 7/16 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/4-20 x 1/4 |
| Approximate Weight | 0. 33 oz |
| UPC Code | 044861002131 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 4T-30308DJXDB+5.#02 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more