We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal LC-125 light-duty one-piece set screw shaft collar with 1-1/4" bore, steel construction and zinc-plated finish. The collar has an outside diameter of 1-3/4" and a width of 1/2", with a 5/16-18 x 1/4 set screw for axial positioning. Suitable for light-duty shaft positioning applications.
MODEL LC-125
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$6.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore Size
1 1/4"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
1 3/4"
Screw Size
5/16-18 x 1/4
Screw Style
Hex Socket Set
Series
LC Series
Type
Lightweight
Width
1/2"
Zinc Plated Steel Lightweight Set Screw Collar. Cost efficient for limited spaces.
Specifications
| Bore Size | 1 1/4 in |
|---|---|
| OD | 1 3/4 in |
| Width | 1/2 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 5/16-18 x 1/4 |
| 2. 50 oz | |
| UPC Code | 044861389652 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KRV-16-2RSX |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AV-703-M8-276 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK200RGU-S3FT/6GU180RC |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 30336 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more