We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-112-BO is a one-piece set screw shaft collar with a 1-1/8" bore, made of steel with a black oxide finish. It features a 1-3/4" outer diameter and 5/8" width, with a 5/16-18 x 5/16 set screw for secure axial positioning on shafts. Suitable for light-duty shaft positioning and component retention in industrial applications.
MODEL C-112-BO
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$6.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 1/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1 3/4"
Screw Size
5/16-18 x 5/16
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
5/8"
Black Oxide Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 1/8 in |
|---|---|
| OD | 1 3/4 in |
| Width | 5/8 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 5/16-18 x 5/16 |
| Approximate Weight | 3. 90 oz |
| UPC Code | 044861142110 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK40RGN-HT/5GN36K |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AV-601-03-276 |
| Brand | MagPowr |
| Model | TC-5P |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more