We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal NC-025 one-piece set screw shaft collar with 1/4" bore, nylon construction and black oxide finish. Features a 5/8" OD and 3/8" width with a 10-32 x 1/8 set screw for light-duty axial shaft positioning. Suitable for applications requiring non-marring, corrosion-resistant shaft collars.
MODEL NC-025
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$7.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/4"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
5/8"
Screw Size
10-32 x 1/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
NC Series
Type
Non-Metallic
Width
3/8"
Acetal Copolymer Set Screw Collar. Will not rust or corrode. Ideal for washdown environments & is USDA approved. Collars include stainless steel screws.
Specifications
| Bore Size | 1/4 in |
|---|---|
| OD | 5/8 in |
| Width | 3/8 in |
| Material | Acetal, Nylon or Equivalent |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 10-32 x 1/8 |
| Approximate Weight | 0. 04 oz |
| UPC Code | 044861801253 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 7/3VX1060 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 703.19.2431 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more