We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-025-2H is a one-piece set screw shaft collar with a 1/4" bore, made of steel with a black oxide finish. It features two 10-32 x 1/8 set screws for secure axial positioning on shafts. With a 1/2" OD and 5/16" width, this collar is suited for light-duty shaft positioning applications.
MODEL C-025-2H
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$9.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/4"
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1/2"
Screw Size
10-32 x 1/8
Width
5/16"
Black Oxide Plated Steel Two-Hole Set Screw Collars. Load capacity is nearly doubled by adding a second set screw hole at 90 degrees.
Specifications
| Bore Size | 1/4 in |
|---|---|
| OD | 1/2 in |
| Width | 5/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 10-32 x 1/8 |
| Approximate Weight | 0. 21 oz |
| UPC Code | 044861165287 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Warner Electric |
| Model | M316-22-016 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more