We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-38 metric one-piece set screw shaft collar with 38 mm bore, steel, black oxide finish. The solid ring design uses an M8 x 10 set screw for axial positioning on metric shafts. Outer diameter is 2 1/4" and width is 16 mm. Suitable for light-duty shaft positioning in machinery and equipment.
MODEL MC-38
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$10.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
38 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2 1/4"
Screw Size
M 8 x 10
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
16 mm
Black Oxide Plated Steel Metric Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 38 mm |
|---|---|
| OD | 2 1/4 in |
| Width | 16. 000 mm |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Steel: M8 x 10 |
| Approximate Weight | 5. 70 oz |
| UPC Code | 044861600382 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Coilhose |
| Model | PU316-5A-Y |
| Brand | JW Winco |
| Model | 817.2-10-12-M16X1.5-C-NI |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more