We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-168 one-piece set screw shaft collar with 1-11/16" bore, steel, zinc-plated finish. Features a solid ring with a 3/8-16 x 3/8 set screw for point-load axial positioning. Outer diameter 2-1/2", width 13/16". Suitable for light-duty shaft positioning and axial stops in industrial applications.
MODEL C-168
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$12.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 11/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
2 1/2"
Screw Size
3/8-16 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
13/16"
Zinc Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 11/16 in |
|---|---|
| OD | 2 1/2 in |
| Width | 13/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 3/8-16 x 3/8 |
| UPC Code | 044861035856 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Techtop |
| Model | RD1-RS-TF-145TC-4-B-C-1.5 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 7688-C-16 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KD-140 XPO |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2100-14M-170 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more