We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-04-S is a metric one-piece set screw shaft collar with a 4 mm bore, made of stainless steel with a plain finish. It features a 3/8" OD and 5 mm width, secured by an M 2 x 3 set screw. Designed for light-duty axial shaft positioning in metric applications.
MODEL MC-04-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$12.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
4 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
3/8"
Screw Size
M 2 x 3
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
5 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 4. 000 mm |
|---|---|
| OD | 3/8 in |
| Width | 5. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M2 x 3 |
| Approximate Weight | 0. 05 oz |
| UPC Code | 044861600498 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503HF009 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300978-0825 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0026XSSB47A-P |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22209K C3 W33 SS |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | SM61902 CTA P4+ UL |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more