We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-40 is a 40 mm bore metric one-piece set screw shaft collar made of steel with a black oxide finish. It has an outside diameter of 2 3/8" and a width of 18 mm. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. Suitable for shaft positioning and axial stops in metric systems.
MODEL MC-40
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$16.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
40 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2 3/8"
Screw Size
M 10 x 10
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
18 mm
Black Oxide Plated Steel Metric Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 40 mm |
|---|---|
| OD | 2 3/8 in |
| Width | 18. 000 mm |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Steel: M10 x 10 |
| Approximate Weight | 7. 50 oz |
| UPC Code | 044861600405 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | S12-4FVW-100-NNLN |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 3VX750 |
| Brand | Stearns |
| Model | 932110200 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more