We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CRC-018-S is a one-piece set screw shaft collar with a 3/16" bore, made from 316 stainless steel with a plain finish. It has an OD of 7/16" and a width of 1/4". The set screw (8-32 x 1/8) provides secure axial positioning on the shaft. Suitable for light-duty positioning in corrosive environments.
MODEL CRC-018-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$16.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
316 Stainless Steel
OD
7/16"
Screw Size
8-32 x 1/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
CRC
Type
Corrosion Resistant
Width
1/4"
T316 Stainless Steel Corrosion Resistant Set Screw Collar. Traditional collar design.
Specifications
| Bore Size | 3/16 in |
|---|---|
| OD | 7/16 in |
| Width | 1/4 in |
| Material | 316 Stainless Steel, ASTM A276 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, 316 Stainless Steel: 8-32 x 1/8 |
| UPC Code | 044861420447 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | TB Woods |
| Model | 73390255-0825 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 282553 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504MFP56 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504HFP48 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0122.2A31X20 |
| Brand | HUCO Products |
| Model | 536.26.3535 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | C-025-2H |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more