We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2C-131 two-piece clamping shaft collar with 1-5/16" bore, steel black oxide finish. Split design allows mid-shaft installation without removing components. Uniform clamping pressure from 1/4-28 x 3/4" cap screws provides secure axial positioning. Outer diameter 2-1/4", width 9/16". Suitable for light to medium duty shaft positioning in conveyors, packaging, and general machinery.
MODEL 2C-131
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$17.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 5/16"
Construction
2-Piece
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2 1/4"
Screw Size
1/4-28 x 3/4
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
2C Series
Type
Industry Standard
Width
9/16"
Black Oxide Plated Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 1 5/16 in |
|---|---|
| OD | 2 1/4 in |
| Width | 9/16 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 3/4 |
| Approximate Weight | 5. 90 oz |
| UPC Code | 044861209820 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreBrand
Climax Metal
Model
G2SC-131-B
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0122.2103X35 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K1217.11206 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0123.3A46X25 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8520327.00 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more