We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-181 one-piece set screw shaft collar with 1-13/16" bore, steel zinc-plated construction. Features a 2-3/4" OD and 7/8" width with a 1/2-13 x 1/2 set screw for secure axial positioning on shafts. Suitable for light-duty shaft positioning and component retention in industrial applications.
MODEL C-181
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$18.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 13/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
2 3/4"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/8"
Zinc Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 13/16 in |
|---|---|
| OD | 2 3/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| UPC Code | 044861028209 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K2120.95014AEX10 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more