We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-10-S is a metric one-piece set screw shaft collar with a 10 mm bore, made of stainless steel with a plain finish. It features a single M5 x 5 set screw for axial positioning on metric shafts. The collar has an outside diameter of 7/8" and a width of 10 mm. Suitable for light-duty shaft positioning in food processing, medical, and corrosive environments.
MODEL MC-10-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$16.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
10 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
7/8"
Screw Size
M 5 x 5
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
10 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 10 mm |
|---|---|
| OD | 7/8 in |
| Width | 10. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M5 x 5 |
| Approximate Weight | 0. 60 oz |
| UPC Code | 044861601006 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502LF058 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300505-0825 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503MFP00 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more