We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-14-S is a 14 mm bore metric one-piece set screw shaft collar made of stainless steel with a plain finish. It features a 1" OD and 12 mm width, with an M 6 x 6 set screw for axial shaft positioning. Suitable for light-duty applications in corrosive environments.
MODEL MC-14-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$17.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
14 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1"
Screw Size
M 6 x 6
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
12 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 14 mm |
|---|---|
| OD | 1 in |
| Width | 12. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M6 x 6 |
| Approximate Weight | 1. 00 oz |
| UPC Code | 044861601402 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AS-624-M18-120 |
| Brand | HUCO Products |
| Model | 538.26.2431 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 6007-ZZ HT270-C |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2505MFP24 |
| Brand | Goulds |
| Model | FG-HVL4D2-3SV12GF4F60-G |
| Brand | MagPowr |
| Model | LC50WB |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more