We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-16-S is a metric one-piece set screw shaft collar with a 16 mm bore, made of stainless steel with a plain finish. It features a single M6 x 6 set screw for axial positioning on metric shafts. The collar has an outside diameter of 1 1/8" and a width of 12 mm. Suitable for light-duty shaft positioning in food processing, medical, and corrosive environments.
MODEL MC-16-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$20.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
16 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1 1/8"
Screw Size
M 6 x 6
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
12 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 16 mm |
|---|---|
| OD | 1 1/8 in |
| Width | 12. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M6 x 6 |
| Approximate Weight | 1. 30 oz |
| UPC Code | 044861601600 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K2122.15318405 |
| Brand | MagPowr |
| Model | TS-25-FRM |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 190 X 230 X 16 MM |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501KVFP34 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | SM61901 CTA P4+ UL |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more