We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-243 one-piece set screw shaft collar with 2-7/16" bore, steel construction and zinc-plated finish. Features a single set screw for axial positioning on shafts. Outer diameter 3-1/2", width 1", screw size 1/2-13 x 1/2. Suitable for light-duty shaft positioning and component retention.
MODEL C-243
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$23.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore Size
2 7/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
3 1/2"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
1"
Zinc Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 2 7/16 in |
|---|---|
| OD | 3 1/2 in |
| Width | 1 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| UPC Code | 044861090008 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 21VD011A3AYNAHC0BN-LR |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more