We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CRC-062-S is a one-piece set screw shaft collar with a 5/8" bore, made from 316 stainless steel with a plain finish. It has an OD of 1 1/8" and a width of 1/2", with a 5/16-18 x 1/4 set screw for secure axial positioning. Suitable for light-duty shaft positioning in corrosive environments.
MODEL CRC-062-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$27.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
5/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
316 Stainless Steel
OD
1 1/8"
Screw Size
5/16-18 x 1/4
Screw Style
Hex Socket Set
Series
CRC
Type
Corrosion Resistant
Width
1/2"
T316 Stainless Steel Corrosion Resistant Set Screw Collar. Traditional collar design.
Specifications
| Bore Size | 5/8 in |
|---|---|
| OD | 1 1/8 in |
| Width | 1/2 in |
| Material | 316 Stainless Steel, ASTM A276 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, 316 Stainless Steel: 5/16-18 x 1/4 |
| 1. 50 oz | |
| UPC Code | 044861420348 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | BH-1620;PDL449 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 41-50-3/8X16-75-D3-S |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4805-0400-100 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | NVC-04-04-1/3C-3K-SS |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more