We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-22-S is a 22 mm bore metric one-piece set screw shaft collar made of stainless steel with a plain finish. It features a 1 1/2" OD and 14 mm width, with an M 6 x 6 set screw for axial positioning on metric shafts. Suitable for light-duty shaft positioning in food, pharmaceutical, and corrosive environments.
MODEL MC-22-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$27.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
22 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1 1/2"
Screw Size
M 6 x 6
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
14 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 22 mm |
|---|---|
| OD | 1 1/2 in |
| Width | 14. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M6 x 6 |
| Approximate Weight | 2. 30 oz |
| UPC Code | 044861601433 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | SMC |
| Model | VQZ1121-5LJ1-C6 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more