We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-118-S one-piece set screw shaft collar with 1-3/16" bore, 2" OD, and 11/16" width. Constructed from stainless steel with a plain finish, it uses a 3/8-16 x 3/8 set screw for axial positioning on shafts. Suitable for light-duty applications in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL C-118-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$31.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 3/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2"
Screw Size
3/8-16 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
11/16"
Stainless Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 3/16 in |
|---|---|
| OD | 2 in |
| Width | 11/16 in |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 3/8-16 x 3/8 |
| Approximate Weight | 6. 10 oz |
| UPC Code | 044861090237 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK120RGU-S3FT/5GU36RC |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK200RGU-S3FT/6GU9KB |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NN3020HSRT6KC1N#01 |
| Brand | Littelfuse |
| Model | LA110URD72LI0800 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more