We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-125-S is a one-piece set screw shaft collar with a 1-1/4" bore, made from stainless steel with a plain finish. It features a 3/8-16 x 3/8 set screw for axial positioning on shafts. With a 2" OD and 11/16" width, this collar is suitable for light-duty shaft positioning in corrosive environments.
MODEL C-125-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$32.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 1/4"
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2"
Screw Size
3/8-16 x 3/8
Series
C
Type
Standard
Width
11/16"
Stainless Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 1/4 in |
|---|---|
| OD | 2 in |
| Width | 11/16 in |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 3/8-16 x 3/8 |
| Approximate Weight | 5. 70 oz |
| UPC Code | 044861090824 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AH-3148 X 220 MM |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 310 X 350 X 20 MM |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 1-1/2X1-9/16X1 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more