We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-162-A one-piece set screw shaft collar with 1-5/8" bore, plain aluminum construction. Features a single 3/8-16 x 3/8 set screw for axial positioning on shafts. Outer diameter 2-1/2", width 13/16". Suitable for light-duty shaft positioning in applications requiring corrosion resistance and reduced weight.
MODEL C-162-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$24.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 5/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
2 1/2"
Screw Size
3/8-16 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
13/16"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 5/8 in |
|---|---|
| OD | 2 1/2 in |
| Width | 13/16 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 3/8-16 x 3/8 |
| Approximate Weight | 2. 40 oz |
| UPC Code | 044861004432 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | E-T-A |
| Model | 8340-T120-K1M1-ALH126-20A |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | LAH25BNS+K1 |
| Brand | MagPowr |
| Model | GBBM24A115 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | N5605-02-02-02-SS |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more