We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-28-S is a 28 mm bore metric one-piece set screw shaft collar made of stainless steel with a plain finish. It features a single M8 x 8 set screw for axial positioning on metric shafts. The collar has an outside diameter of 1 7/8" and a width of 16 mm. Suitable for light-duty shaft positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL MC-28-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$34.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
28 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1 7/8"
Screw Size
M 8 x 8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
16 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 28 mm |
|---|---|
| OD | 1 7/8 in |
| Width | 16. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M8 x 8 |
| 4. 10 oz | |
| UPC Code | 044861602805 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | HUCO Products |
| Model | 536.41.3641 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503LF028 |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-633-M12-120 |
| Brand | MagPowr |
| Model | TS5PW-EC12 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300243-0825 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more