We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2C-093-S is a two-piece clamping shaft collar with a 15/16" bore, made of stainless steel with a plain finish. The split design allows mid-shaft installation without removing components, and the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. With an OD of 1 3/4" and width of 1/2", this collar is suitable for axial positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL 2C-093-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$36.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
15/16"
Construction
2-Piece
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1 3/4"
Screw Size
1/4-28 x 5/8
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
2C Series
Type
Industry Standard
Width
1/2"
Stainless Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 15/16 in |
|---|---|
| OD | 1 3/4 in |
| Width | 1/2 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 1/4-28 x 5/8 |
| Approximate Weight | 3. 4 oz |
| UPC Code | 044861125168 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | S6207 CTA P4+ UL |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0793.216308025 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K1584.9206154 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | M 75 x 90 x 10 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | L 42 x 55 x 10 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | M 70 x 85 x 10 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | M 68 x 85 x 10 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more