We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-175-A is a one-piece set screw shaft collar with a 1-3/4" bore, made from aluminum with a plain finish. It features a 2-5/8" outside diameter and 7/8" width, with a 1/2-13 x 1/2 set screw for axial positioning. Suitable for light-duty shaft positioning applications where corrosion resistance and weight savings are needed.
MODEL C-175-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$24.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 3/4"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
2 5/8"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 3/4 in |
|---|---|
| OD | 2 5/8 in |
| Width | 7/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| 3. 80 oz | |
| UPC Code | 044861005118 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 82 X 110 X 13 MM |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22206 C3 W33 YSS |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | MDF-SB1153H-QJ84B-S |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KG-75 XPO |
| Brand | Coilhose |
| Model | PU316-20W1-G |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more