We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-293 one-piece set screw shaft collar with 2-15/16" bore, steel construction and zinc-plated finish. Features a 4" OD and 1-1/8" width with a 1/2-13 x 1/2 set screw for secure axial positioning on shafts. Suitable for light-duty shaft positioning and component retention in industrial applications.
MODEL C-293
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$47.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 15/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
4"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
1 1/8"
Zinc Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 2 15/16 in |
|---|---|
| OD | 4 in |
| Width | 1 1/8 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| Approximate Weight | 29. 30 oz |
| UPC Code | 044861009727 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Littelfuse |
| Model | 1304R1B5.5 |
| Brand | Champion |
| Model | 601T-1-1/2X1 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | C123E-300 |
| Brand | E-T-A |
| Model | 8340-T110-K1T1-ALH126-12A |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more