We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MC-36-S is a 36 mm bore metric one-piece set screw shaft collar made of stainless steel with a plain finish. It has an outside diameter of 2 1/4" and a width of 16 mm. The set screw (M8 x 10) provides point-load axial positioning for light-duty applications. Suitable for shaft positioning and axial stops in food, pharmaceutical, and corrosive environments.
MODEL MC-36-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$48.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
36 mm
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2 1/4"
Screw Size
M 8 x 10
Screw Style
Hex Socket Set
Series
MC Series
Width
16 mm
Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 36 mm |
|---|---|
| OD | 2 1/4 in |
| Width | 16. 000 mm |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M8 x 10 |
| Approximate Weight | 6. 10 oz |
| UPC Code | 044861600290 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0123.92A21X20 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501KVF005 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 751-5-10-M5-A-NI |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | NJ411WC3 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 300-KT-45-10X32-25-SW |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501MF022 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more