We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-162-S one-piece set screw shaft collar with 1-5/8" bore, made of stainless steel with plain finish. Features a 2-1/2" OD and 13/16" width, with a 3/8-16 x 3/8 set screw for secure axial positioning. Suitable for light-duty shaft positioning in corrosive environments.
MODEL C-162-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$51.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 5/8"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
2 1/2"
Screw Size
3/8-16 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
13/16"
Stainless Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 5/8 in |
|---|---|
| OD | 2 1/2 in |
| Width | 13/16 in |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 3/8-16 x 3/8 |
| UPC Code | 044861090749 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | YBB-14R4-0400-G012 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK90RGU-HFT/5GU150RC |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more