We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-200-A one-piece set screw shaft collar with 2" bore, made of aluminum with plain finish. Features a single 1/2-13 x 1/2 set screw for axial positioning on shafts. Outer diameter 3", width 7/8". Suitable for light-duty shaft positioning applications where corrosion resistance and weight savings are needed.
MODEL C-200-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$26.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
3"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 2 in |
|---|---|
| OD | 3 in |
| Width | 7/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| Approximate Weight | 5. 00 oz |
| UPC Code | 044861005149 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1326AB-B430G-21-K4L |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | SM6016 CTA P4+ DUL |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300628-0825 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | S609 CTA P4+ UL |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more