We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-193-A one-piece set screw shaft collar with 1-15/16" bore, machined from aluminum with a plain finish. The set screw provides point-load axial positioning on the shaft. Outside diameter is 3" and width is 7/8". Suitable for light-duty shaft positioning applications where corrosion resistance and weight savings are needed.
MODEL C-193-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$28.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 15/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
3"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 15/16 in |
|---|---|
| OD | 3 in |
| Width | 7/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| Approximate Weight | 5. 20 oz |
| UPC Code | 044861005156 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504KVFP24 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2505KVFP52 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0036SDSC42A-P |
| Brand | HUCO Products |
| Model | 470.33.3232 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | S6212 CTA P4+ UL |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22313 W33 S |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504HF059 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 22324-2CS5/VT143 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more