We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2C-218-A two-piece clamping shaft collar with 2-3/16" bore, aluminum construction, and plain finish. The split design allows mid-shaft installation without removing components, while the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. Outer diameter is 3-1/4" and width is 3/4". Suitable for light-duty axial positioning in applications requiring corrosion resistance and easy installation.
MODEL 2C-218-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$54.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 3/16"
Construction
2-Piece
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
3 1/4"
Screw Size
5/16-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
2C Series
Type
Industry Standard
Width
3/4"
Aluminum Two-Piece Clamping Collar with Keyway. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 2 3/16 in |
|---|---|
| OD | 3 1/4 in |
| Width | 3/4 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 5/16-24 x 1 |
| Approximate Weight | 4. 81 oz |
| Keyway | With Keyway |
| UPC Code | 044861005507 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Climax Metal |
| Model | TC-150-12 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | SBTFD20514KP8H4 |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-605-M8-120 |
| Brand | Isostatic |
| Model | FF-2203-3 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 22215EXQW33KC3 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more