We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 1C-287 is a one-piece clamping shaft collar with a 2-7/8" bore, made of steel with a black oxide finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With an OD of 4-1/4" and a width of 7/8", it is suited for axial positioning and light-duty thrust loads in industrial applications.
MODEL 1C-287
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$56.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 7/8"
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
4 1/4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
1C Series
Type
Industry Standard
Width
7/8"
Black Oxide Steel One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 2 7/8 in |
|---|---|
| OD | 4 1/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 3/8-24 x 1 |
| 29. 20 oz | |
| UPC Code | 044861189368 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-326TSC-2-BR-D-50 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SD 1.1/8 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more