C123M-70X110
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C123M-70X110 is a one-piece set screw shaft collar with a 70 mm x 110 mm bore, made of zinc-plated steel. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. This collar is suitable for shaft positioning and axial stops in machinery.
MODEL C123M-70X110
BRAND
SKU
746499
UOM
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
70 mm
Hub Contact Pressure
19708 psi
Hub Diameter
6.927 in
OD
110 mm
Overall Length
1.988 in
Screw Size
M10x30
Shaft Contact Pressure
30970 psi
Transmissible Thrust
30403 lbf
Transmissible Torque
3491 ft-lb
Shaft Size
70 mm
d
2.756 in
D
4.331 in
L
0.945 in
L1
1.201 in
L2
1.594 in
L3
1.988 in
Mt
3,491 ft-lbs
Fax
30,403 lbs.F
Ps
30,970 psi
Ph
19,708 psi
DN1 6.927 in