We never sell your data to third parties
Baldor CEWDM3613T is a 5 HP, 3450 RPM three-phase washdown duty electric motor with a 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting (184TC), F1 foot mounting configuration, Class F insulation, and operates on 60 Hz. This motor is part of Baldor's washdown duty line, built for environments requiring frequent cleaning.
MODEL CEWDM3613T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,272.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
80
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36K190S042G1 |
| Frame | 184TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS042 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K190 |
| Layout | 36LYK190 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/10/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3613T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K190S042G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/10/2010 | 30M 2P TEFC HOR 184TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36K190T860G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/1/2005 | 34M 2P TEFC HOR 184TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36K190X418G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 34M 2P TEFC HOR 184TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36F317X418G3 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/29/2001 | 34M 2P TEFC HOR 184TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3613T |
| SPEC. | 36K190S042G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 12-11. 8/5. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 91 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 64 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 68 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 27 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 23. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 27. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 88°C |
| Starting Current | 57. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 91 | 93 | 94 | 92 |
| Efficiency | 83. 2 | 88. 4 | 89. 1 | 88. 3 | 87 | 85. 8 | 87. 5 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3537 | 3504 | 3466 | 3428 | 3385 | 3443 |
| Line Amperes | 2. 24 | 3. 26 | 4. 47 | 5. 85 | 7. 26 | 8. 8 | 6. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 64 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 68 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 27 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 23. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 27. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 88°C |
| Starting Current | 57. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 91 | 93 | 94 | 92 |
| Efficiency | 83. 2 | 88. 4 | 89. 1 | 88. 3 | 87 | 85. 8 | 87. 5 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3537 | 3504 | 3466 | 3428 | 3385 | 3443 |
| Line Amperes | 2. 24 | 3. 26 | 4. 47 | 5. 85 | 7. 26 | 8. 8 | 6. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194648 | SA 36K190S042G1 | 1 EA |
| RA182234 | RA 36K190S042G1 | 1 EA |
| 34FN3002B02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 905/. 907 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3005A03W | 36 CB. 75 NPT @ 6 W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1022A03SP | GASKET BOX. 125 THK WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A03MW | FREP MACH (RAISED FH PADS) WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A27MW | PU ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B50SP | SEAL 1. 156 X 1. 874 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD SS | 4 EA |
| 36FH4010A08 | IEC FH NO GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIME | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 36CB4518 | 36 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 022 GA |
| HA3101S25 | THRUBOLT- 1/4-20 X 11. 00 X | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Leeson
Model
132207.00
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3613T
Brand
Marathon Electric
Model
132200.00
Brand
Baldor
Model
CESWDM3613T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
WP0052C
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/