We never sell your data to third parties
Baldor VEWDM3558T is a 2 HP, 1755 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and includes a C-face mounting flange. This motor is part of Baldor's washdown product line, built for environments requiring frequent cleaning with high-pressure water and chemicals.
MODEL VEWDM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,425.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
47
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35SS605M494G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 47. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGM494 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35SS605 |
| Layout | 35LYSS605 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/19/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEWDM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35SS605M494G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/22/2010 | 30M 4P TEFC VER 145TC WD SUPER-E | |
| 35S605T866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/20/2002 | 32M 4P TEFC VER 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35H764T866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/20/2001 | 32M 4P TEFC VER 145TC SP9(HOSE DOWN | |
| 35H764T034E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/29/2001 | 35M 4P TEFC VER 145TC SP9(HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEWDM3558T |
| SPEC. | 35SS605M494G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 6-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 95 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 82 Amps |
| Break-Down Torque | 23. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 75. 7 | 84. 2 | 86. 4 | 87. 3 | 86. 2 | 85. 1 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778 | 1766. 7 | 1754. 5 | 1740. 8 | 1726. 6 | 1746 |
| Line Amperes | 1. 92 | 2. 17 | 2. 51 | 2. 94 | 3. 46 | 4. 01 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201425 | SA 35S596M494G1 | 1 EA |
| RA188724 | RA 35S596M494G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3008A01W | 35 CB. 50 NPT @ 6, MACH WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1039 | 05 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M04MW | FREP TEFC, 'O' DRILLS, NO GRSR, MACH. WHITE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A48MW | SPL FACE MTD EP - 205 BRG - W/SEAL FOR W | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B49SP | SEAL 0. 938 X 1. 624 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 35CB4522 | 35 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 35GS1030A02 | 35 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A05SP | SLINGER, OD 1. 50, ID. 659, 203 BRG | 1 EA |
| HW4600B46SP | SEAL 0. 875 X 1. 420 X 0. 240 FACE SEALING | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 017 GA |
| HA3100S09 | THRUBOLT 9. 25 LENGTH SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
VEWDM3558
Brand
Baldor
Model
VEWDM3558T
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22244EMW33 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/