We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM3711T is a 10 HP, 3490 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food, beverage, and pharmaceutical applications, this motor features a C-face mounting flange, corrosion-resistant construction, and is built for high-pressure washdown environments. It operates on 60 Hz power with a standard service factor.
MODEL CEWDM3711T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,522.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
122
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.64 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37H887S864G1 |
| Frame | 215TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3729M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786100 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3729M |
| Elec. Spec | 37WGS864 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37H887 |
| Layout | 37LYH887 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 12/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/15/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3711T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37H887S864G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/13/2012 | 29M 2P TEFC HOR 215TC SP#9 (HOSE DOWN | |
| 37H887Y858G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/8/2012 | 44M 2P TEFC HOR 215TC SP#9 (HOSE DOWN | |
| 37H887Y858G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/22/2002 | 44M 2P TEFC HOR 215TC SP#9 (HOSE DOWN | |
| 37E599Y858E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/24/2001 | 44M 2P TEFC HOR 215TC SP#9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3711T |
| SPEC. | 37H887S864G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 24. 9-23. 6/11. 8 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 17 Amps |
| Break-Down Torque | 47. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 972 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 22. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 78°C |
| Locked-Rotor Torque | 26. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 96°C |
| Starting Current | 78. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 74 | 84 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 86. 8 | 91 | 91. 3 | 90. 8 | 89. 4 | 87. 7 | 90 |
| Speed (RPM) | 3576 | 3549 | 3518 | 3486 | 3450 | 3408 | 3464 |
| Line Amperes | 4. 98 | 6. 87 | 9. 13 | 11. 8 | 14. 7 | 17. 9 | 13. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA214691 | SA 37H887S864G1 | 1 EA |
| RA201893 | RA 37H887S864G1 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3005A04W | CASTING W/. 75 NPT@6(MACH WHITE) | 1 EA |
| 37GS1015 | GASKET, FOR 37 WD KOBX'S (SANTOPRENE) | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A94MW | FRONT TEFC L&M 206 BRG W/O GRSR (WHITE) | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A23MW | WHITE EPOXY EP MACH COMPL | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B51SP | SEAL 1. 375 X 2. 125 X 0. 313 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S30 | 1/4-20 X 1 7/8 HEX HEAD SS | 4 EA |
| XY3118S12 | 5/16-18 HEX NUT, STAINLESS STEEL | 4 EA |
| 07FH4011 | WASHDOWN IEC FH W/AUTOPHORETIC PRIMER | 1 EA |
| 11XW1032S06 | SCREW, HXWSHR HD SLDTYF 410 SS | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW4600B31SP | V-RING SLINGER #V38A, 1. 42/1. 50 SH BORE | 1 EA |
| 37CB4512 | CONDUIT BOX LID FOR WASHDOWN 37 FRAME | 1 EA |
| 37GS1008A02 | 37 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HW2502F21 | #303 SS, SQ KEY 5/16 X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 028 GA |
| HA3104S14 | 300UBOLT 12. 125LG SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Leeson
Model
140823.00
| Brand | McGill Bearing |
| Model | VCF 4 1/2 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6204LLBP5 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/