We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 140823.00 10 HP, 3535 RPM three-phase washdown duty motor with 215TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Features rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Designed for harsh washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 140823.00
$2,272.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
309
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
KW
7.5
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
206
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.375
Shaft Length
3.38
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 140823.00
UPC: 691720980095 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 10 hp, 230/460 VAC, 23.6/11.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3535 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 215TC Frame, 1.38 in Dia x 3.38 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 14.9 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 21.82 in L x 12.92 in W x 11.64 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 21.82 in L x 12.92 in W x 11.64 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 23.6/11.8 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3535 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 215TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 14.9 ft-lb |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.38 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3711T
| Brand | Ralphs-Pugh |
| Model | 2 1/8-16 1/2"-5B |
SKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/