We never sell your data to third parties
Baldor CEWDM3559T is a 3 HP, 3450 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting (F1), 1.15 service factor, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. This motor is part of Baldor's Super-E premium efficiency line with encapsulated windings for harsh environments.
MODEL CEWDM3559T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,716.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
60
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.17 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35TT936Q130G1 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3540M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783411 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3540M |
| Elec. Spec | 35WGQ130 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35TT936 |
| Layout | 35LYTT936 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/15/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/26/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3559T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35TT936Q130G1 | BALDOR/WESTVILLE | 11/17/2011 | 40M 2P TEFC HOR 145TC S/P#9 (HOSE DOWN) | |
| 35TT936Q130G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/17/2011 | 40M 2P TEFC HOR 145TC S/P#9 (HOSE DOWN) | |
| 35T936R903G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 40M 2P TEFC HOR 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35T936R903G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2003 | 40M 2P TEFC HOR 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S595R903G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/20/2002 | 40M 2P TEFC HOR 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35H755R903E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/2/2001 | 40M 2P TEFC HOR 145TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3559T |
| SPEC. | 35TT936Q130G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 7/3. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 87. 5 |
| PF | 92 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 59 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 14 Amps |
| Break-Down Torque | 20. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 032 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 62 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 71°C |
| Starting Current | 39. 19 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 60 | 81 | 88 | 92 | 94 | 93 | 93 |
| Efficiency | 82. 6 | 87. 7 | 88. 3 | 87. 6 | 86. 3 | 84. 4 | 86. 8 |
| Speed (RPM) | 3564 | 3536 | 3506 | 3474 | 3439 | 3399 | 3453 |
| Line Amperes | 1. 46 | 2. 04 | 2. 74 | 3. 53 | 4. 38 | 5. 34 | 4. 04 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA234235 | SA 35TT936Q130G1 | 1 EA |
| RA221208 | RA 35TT936Q130G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3010A01W | 35 CB. 75 NPT @ 6: 00, WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1039 | 05 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M04MW | FREP TEFC, 'O' DRILLS, NO GRSR, MACH. WHITE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A48MW | SPL FACE MTD EP - 205 BRG - W/SEAL FOR W | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B49SP | SEAL 0. 938 X 1. 624 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 35CB4522 | 35 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 35GS1030A02 | 35 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HW1003S08 | WASHER, #8 EX TH LK, SS | 4 EA |
| HW4600B39SP | SEAL 0. 550 X. 790 X. 180 FACE SEALING | 1 EA |
| HW4600B46SP | SEAL 0. 875 X 1. 420 X 0. 240 FACE SEALING | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 017 GA |
| HA3100S03 | THRUBOLT- 10-32 X 10. 625 302 OR 303 SS | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 35PA1007 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Leeson
Model
121870.00
| Brand | Bando |
| Model | 370-KPS14M-1400 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 131632.00 |
| Brand | Vacon VFD |
| Model | VACON0100-3L-0170-4-HVAC-R02 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284TTDBD6101 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/