We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal H2C-318-S is a two-piece recessed-screw clamping shaft collar with a 3-3/16" bore, made of stainless steel with a plain finish. The recessed cap screws provide uniform clamping pressure without marring the shaft, and the two-piece design allows mid-shaft installation. With an OD of 4-1/2" and width of 7/8", this collar is suited for axial positioning in corrosive or washdown environments.
MODEL H2C-318-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$292.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3 3/16"
Construction
2-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
4 1/2"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H2C
Width
7/8"
Stainless Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 3 3/16 in |
|---|---|
| OD | 4 1/2 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 28. 30 oz |
| UPC Code | 044861259535 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more