We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal H2C-343-S is a two-piece recessed-screw clamping shaft collar with a 3-7/16" bore, made of stainless steel with a plain finish. The recessed cap screws provide uniform clamping pressure without marring the shaft, and the two-piece design allows mid-shaft installation. With an OD of 4-3/4" and width of 7/8", this collar is suitable for axial positioning in corrosive or washdown environments.
MODEL H2C-343-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$330.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
3 7/16"
Construction
2-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
4 3/4"
Screw Size
3/8-24 x 1
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
H2C
Width
7/8"
Stainless Steel Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 3 7/16 in |
|---|---|
| OD | 4 3/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 3/8-24 x 1 |
| Approximate Weight | 31. 00 oz |
| UPC Code | 044861259443 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1336T-B050-AN-GT2EN |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK200RGU-S3FT/6GU10KB |
| Brand | Habasit America |
| Model | C0880G12H125RZ1S |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502KV0048 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | BJ7F162012 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more